Kompanija VOLANTE GmbH & Co. KG je osnovana 1998. godina kao samostalna kompanija za uređenje enterijera u oblasti transporta i ona je sistemski dobavljač za široki spektar uređenja enterijera šinskih i drumskih vozila. Ovde je rad na projektima glavni prioritet, kako bi se razvila i proizvela funkcionalna, ali i dizajnerski orijentisana rešenja za enterijer. U ovom sektoru nema kompromisa kada se radi o preventivnoj zaštiti od požara. Dietmar Graml, dipl. inž. (FH), tehnički menadžer prodaje nam je u intervjuu detaljno obrazložio šta to znači.
VOLANTE se oslanja na RAUKANTEX FP (fire.protect)
Gospodine Graml, kompanija Volante je konstanta u sektoru šinskih vozila za individualna rešenja enterijera. Koje su prednosti vaše kompanije?
Potekli smo iz klasične stolarske zanatske radionice sa svim veštinama koje su važne za proizvodnju pojedinačnih komada i malih serija. U našoj 25-godišnjoj istoriji nikada nismo odustali od ovih korena. Mi smo nastavili da se razvijamo i specijalizovali smo se za nove, složene proizvodne procese sa visokim zahtevima specifikacija za unutrašnje komponente šinskih vozila. Fleksibilni smo i otvoreni za inovacije, na primer za nove materijale, što je merilo za optimalne proizvode visokog kvaliteta, održivosti i suštinskog ispunjavanja standarda.
Kada proizvodite pojedinačne komade i male serije, svojim klijentima obećavate individualno planiranje i projektovanje. Šta to znači?
Komponente za dizajn enterijera šinskih vozila nikada nisu standardni proizvodi masovne proizvodnje iz postojećeg kataloga proizvoda. Dizajn i tehnologija proizvoda se razvijaju po meri svakog novog objekta ili projekta renoviranja na osnovu specifičnih zahteva kupca. To uvek uključuje klasično upravljanje projektom po koracima: konstrukcija, izbor materijala, sertifikacija, proizvodnja početnog uzorka i, na kraju, prihvatanje sa procesom odobrenja. Nakon toga se „po redu” prelazi na serijsku proizvodnju koja može da traje od nekoliko meseci do nekoliko godina za velike projekte. Primer za to su naša rešenja ormana za nekoliko ICE serija kompanije Deutsche Bahn.
Pomenuli ste sertifikaciju: preventivna zaštita od požara nije samo veliki problem u visokogradnji. U železničkom saobraćaju nivo je podignut znatno više. Koje klasifikacije su za vas standardne?
Da bi se mogle isporučiti komponente za unutrašnju opremu šinskih vozila, preduslov je da se sertifikacija izvrši u skladu sa važećim standardom za zaštitu od požara. Koji standard mora biti ispunjen zavisi od zemlje u kojoj se vozilo koristi. EN 45545-2 je jedinstveni standard za projekte u Evropi od 2016. godine. U zavisnosti od odgovarajućeg tipa vozila, materijali i proizvodi moraju da ispunjavaju zahteve za nivo opasnosti 1, 2 ili 3. Većina projekata se izvodi u nivou opasnosti HL2. Ovi standardi su čak stroži od ekvivalentnih standarda u oblasti avijacije ili autobusa.
Rešenja za zaštitu od požara su obično veoma složena i dugotrajna za planiranje i proizvodnju. Koja rešenja kant traka ste ranije koristili i koje su poteškoće bile povezane sa njima?
Da bi se za neku komponentu u potpunosti ispunili zahtevi za zaštitu od požara neophodno je da kombinacija svih materijala mora biti sertifikovana. Do sada se za vidljive ivice to obično postizalo istim HPL-om (dekorativnim laminatom) koji se koristi za slojeve sendvič maski. Međutim, glavni nedostatak HPL-a je to što se ne može koristiti za izradu uskih spoljašnjih i unutrašnjih radijusa na komponentama. Pored toga, tamni srednji sloj HPL-a se uglavnom doživljava kao „neugledan“ izgled na prelazu materijala između površina.
Kao inovator i razvojni partner, sada primenjujete našu novu kant traku RAUKANTEX FP. Koje promene u procesima i olakšice su povezane sa ovim?
Sada se sa novom kant trakom mogu realizovati oblici koji ranije nisu bili mogući. Sada koristimo ovaj materijal za unutrašnje izreze u sendvič elementima i možemo da realizujemo unutrašnje radijuse od R8, odnosno od 8 milimetara. Ne samo da je ovo vizuelno sofisticiranije rešenje, već nas štedi i od muke farbanja srednjih slojeva izreza, obično šper ploče. Uspešan primer su ormani „Albula” koje smo isporučili za švajcarsku železnicu. REHAU je u tu svrhu za komponente proizveo ABS kant traku koja je po boji usklađena sa svojstvima otpornosti na vatru.
Dakle, zaštita od požara i dizajn su dovedeni u harmoniju?
Da, ostvaren je glavni cilj poboljšanog dizajna, sa jednobojnim, fleksibilnijim materijalom veće izdržljivosti i kvalitetom kant traka, uz ispunjavanje sertifikovanih zahteva za zaštitu od požara.
Sa svojim dugogodišnjim iskustvom u industriji, imate visok nivo stručnosti u oblasti rešenja za zaštitu od požara u dizajnu enterijera. Kako vidite buduće zahteve zaštite od požara u međunarodnom okruženju?
Naši proizvodi se koriste u putničkim vozovima širom sveta. Visoki zahtevi evropskog standarda EN 45545 za preventivnu zaštitu od požara u šinskim vozilima takođe su merilo za druge ekonomije i zemlje van Evrope. Kada materijali prevaziđu ovu prepreku, obično su pogodni i za druge standarde i zahteve za zaštitu od požara. Bez obzira na to, razvoj materijala treba da se nastavi kako bi se dostigli još viši nivoi i kako bi se materijal mogao koristiti na različite načine. Ovde prvenstveno mislimo na sertifikaciju za veće komponente.